Як лікувати запалення вуха у дітей та дорослих без зайвого стресу

Коли одна пора року приходить на зміну іншій, наш організм стає легкою здобиччю для різних вірусів та інфекцій. Імунітет слабшає, тому що ми не встигаємо адаптуватись до нових погодних умов достатньо швидко. Саме в такі періоди значно зростає вірогідність виникнення запалення вуха. Тому варто знати про те, як лікувати отит у дорослих та дітей, щоб при появі його симптомів у вас або ваших малюків, мати чіткий план дій і не витрачати дорогоцінний час на страхи та вагання. Ця стаття містить всю необхідну інформацію щодо причин виникнення, видів та симптомів отиту, та допоможе вам швидко здолати хворобу.

Як відбувається лікування отиту вуха?

Пам’ятайте про особливості лікування запалення вуха у дітей та дорослих

Перш за все, треба пам’ятати, що встановлювати діагноз та призначати медикаменти та процедури має тільки отоларинголог. Ні в якому разі не можна нехтувати візитом до фахівця, особливо, якщо йдеться про дитину. Адже неправильне або недостатнє лікування запалення вуха може призвести до серйозних ускладнень, таких як мастоїдит, втрата слуху та параліч лицьового нерва1.

Методи боротьби з отитом залежать від його виду, форми, причин та локалізації. Запалення може бути гострим, підгострим або хронічним, внутрішнім, зовнішнім або середнім1

Гострий середній отит зустрічається і в дорослих, і в дітей, але найбільш поширений у дітей в віці від 6 до 12 місяців3. Перед тим, як перейти до лікування отиту у дорослих чи дітей, варто спочатку розібратися в його причинах. 

 Факторами ризику гострого середнього отиту є:

 • Сезон (підвищення захворюваності в осінньо-зимові місяці, імовірно, через активність респіраторних вірусів).
 • Тютюнопаління (вплив тютюнового диму підвищує ризик гострого середнього отиту).
 • Зменшені захисні сили організму та основне захворювання (наприклад, вірус імунодефіциту людини [ВІЛ], синдром Дауна, алергічний риніт тощо)3.

Зважаючи на це, слід намагатися уникати факторів, які сприяють розвитку отиту, таких, наприклад, як гострі респіраторні захворювання чи різке зниження імунітету. 

Не забувайте про те, що засоби усунення запалення вуха можуть відрізнятись не тільки в залежності від виду отиту, а також через вік хворого. Середній отит виникає у 80-90% дітей, тож спочатку спробуємо з’ясувати як його лікувати саме в цьому віці1.

В малюків вухо має трохи іншу будову через те, що слухова труба ще не до кінця розвинена. У немовлят євстахієва труба коротша, більш гнучка та розташована більш горизонтально, ніж у дорослих, що дозволяє виділенням з носа легше потрапляти в середнє вухо3.

Основою лікування отиту у дітей є знеболення, адже біль є головним симптомом гострого середнього отиту та може бути сильним4.

При зовнішньому отиті дітям, як і дорослим, призначають місцеву терапію у формі крапель, мазей, кремів та компресів. У разі отиту середнього вуха пацієнту також призначають курс антибіотиків та знеболювальних4 

Треба мати на увазі, що зволікання відвідування фахівця може призвести до переходу хвороби з гострої до хронічної форми. Тому, якщо ви спостерігаєте у себе чи у своїх дітей такі симптоми, як біль у вухах та голові, підвищення температури, погіршення слуху, почервоніння слухового проходу і виділення з нього – негайно звертайтесь до лікаря. Вчасне виявлення цих ознак отиту допоможе вам зупинити розвиток хвороби на першій чи другій стадії. 

 

Список літератури:

1. «Секрети оториноларингології», Брюс У. Джафек; Брюс У. Марроу; ООО «Видавничий дім БІНОМ»; друге наукове видання; ст. 82-93.

2. Charles J Limb, MDLawrence R Lustig, MDMarlene L Durand, MD, “Acute otitis media in adults”, UpToDate, Literature review current through: Jul 2022., This topic last updated: Apr 06, 2022.

3. Acute otitis media in children: Epidemiology, microbiology, and complications. UpToDate. Stephen I Pelton, MDPaula Tähtinen, MD, PhD.

4. Acute otitis media in children: Treatment; UpToDate.; Stephen I Pelton, MDPaula Tähtinen, MD, PhD.

 

Otipax 015 22.08.22

Автор статті:
Otitis

11 Травня 2023

Поняття оталгії як розпізнати та лікувати болісні відчуття у вухах?

Читати
Otitis

11 Травня 2023

Баротравматичний отит: що це таке та як діагностувати ушкодження

Читати
Otitis

30 Серпня 2022

Краплі при отиті – для чого потрібні

Читати
Otitis

2 Листопада 2021

Біль у вусі

Читати
Otitis

8 Червня 2021

Гострий середній отит (ГСО): Симптоми, діагностика та лікування

Читати
Otitis

12 Березня 2021

Як лікувати запалення вуха у дітей та дорослих без зайвого стресу

Читати
Otitis

12 Березня 2021

Отит зовнішнього вуха

Читати
Otitis

12 Березня 2021

Отит середнього вуха: Як подолати хворобу та уникнути ускладнень

Читати
Otitis

12 Березня 2021

Ліки від отиту: Як обрати протизапальні вушні краплі?

Читати
Otitis

11 Березня 2021

Запалення вуха: Як розпізнати отит та що з ним робити?

Читати
Otitis

23 Жовтня 2020

Дитячий отит: причини, симптоматика, лікування

Читати
Otitis

27 Квітня 2020

ОТИТ – не дамо болю жодного шансу

Читати
Otitis

27 Квітня 2020

Оригінальний лікарський засіб або генерик? Що дійсно працює

Читати
Otipax

ЗВОРОТНИЙ ЗВ’ЯЗОК

Поділіться вашими враженнями від застосування продукту – надішліть повідомлення
щодо якості чи небажаних явищ компанії-імпортеру.

Написати

Список літератури:

 • Лікування отиту практично. Науково-практичний журнал для лікарів “Медична рада”.
 • Г.М. Летіфов, Н.В. Бойко, І.В. Стагнієва, Ю.М. Лукашевич Ефективність вакцинопрофілактики пневмококової інфекції та динаміка захворюваності на гострий середній отит у дітей стр. 91.
 • Юдінцева М.С., Толмачова Є.А., Жучкова Т.В. Середній отит
 • Отипакс – інструкція із застосування
 • Otipax 044 20.12.21

Висновок зроблено на основі аналітичних даних інформаційно-аналітичної бази «Pharmxplorer», яка належить ТОВ «Проксіма Рісерч» – лікарський засіб Отипакс® компанії Biocodex (Франція) займає 1 (перше) місце в АТС 3 рівня S02D ІНШІ ЗАСОБИ, ЩО ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ В ОТОЛОГІЇ у натуральному (упак.) та грошовому вимірах (грн.) на території України (без урахування тимчасово окупованих територій) в динаміці за період з 2020 року по 1 півріччя 2021 року. Комбінація феназону з лідокаїном зумовлює синергічний знеболювальний/протизапальний ефект. Дія препарату (зменшення болісності барабанної перетинки та редукція запалення) розпочинається з 5-ї хвилини після закапування.

 1. При необхідності ОТИПАКС® можна застосовувати у період вагітності або годування груддю після консультації з лікарем. За даними публікації:
 2. Попович В.І. «Гострий середній отит: ефективний контроль болю», Журнал вушних, носових і горлових хвороб, №3, 2015
 3. Косаковський А.Л. «Лікування болю — пріоритетне завдання в терапії неускладненого гострого середнього отиту в дітей», «Сучасна педіатрія» №1(65)/2015.
 4. Косаковський А.Л. Юрочко Ф.Б. «Гострий Середній Отит. Що далі?» Медицина світу, 2016. 5. Карпова Е.П., Бурлакова К.Ю. «Воспалительные заболевания среднего уха у детей» Медицинский совет, Бронхопульминология и ЛОР, №9 2017

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням обов’язково ознайомтесь з інструкцією та проконсультуйтесь з лікарем.

Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Отипакс ® згідно наказу МОЗ України від 24.06.2019 № 1438. Р.П. № UA/5205/01/01, наказ МОЗ України від 24.11.2016 № 1275. Відпускається без рецепта. Зберігати у недоступному для дітей місці.

ТОВ «БІОКОДЕКС УКРАЇНА», пр. Степана Бандери, 28-А, Літера Г, Київ, Україна, 04073. Тел./факс: +38044 2377784

Виробник: «БІОКОДЕКС», Франція. Всі права захищені Ot 02 17.10.2019.

Виробник ОТИПАКС® французька компанія БІОКОДЕКС. Цей веб-сайт призначений для української аудиторії та підпорядковується правовим нормам, що діють в Україні © Copyright Biocodex 2022