Дитячий отит: причини, симптоматика, лікування

Сьогодні багато отоларингологів і педіатрів визнають — гострий середній отит є одним з найпоширеніших захворювань у дітей до року. Більше 35% немовлят переносять захворювання на першому році життя 1-2 рази, а майже 8% малюків цього віку страждають від отиту багаторазово1. До 3-х років вже понад 70% дітей хоча б один раз перехворіли на гострий середній отит.

Що таке захворювання? Як визначити його на ранніх стадіях розвитку та не допустити виникнення ускладнень?

Отит у дітей: симптоми

Гострий середній отит – запальний процес порожнин середнього вуха, який проявляється болем в органах слуху, підвищенням температури тіла, зниженням слуху, виділенням із вуха2.

Чому у дитини розвивається захворювання? Основною причиною розвитку середнього отиту є вплив на слизові оболонки бактеріальних або вірусних збудників, що потрапляють у зону ураження євстахієвою трубою3. Ступінь розвитку захворювання та його складність багато в чому залежить від анатомо-фізіологічних особливостей будови органу слуху та його відповідності віковим специфікам фізіології. За наявності кількох факторів хвороба нерідко переходить у затяжні та хронічні стани.

У більшості випадків інфекція у дитини проникає у вушну порожнину через слухову трубу, рідше – травматичним та менінгогенним шляхом. Набагато рідше причиною розвитку отиту є інфекційні захворювання (кір, туберкульоз, сепсис, скарлатина та ін.), за яких збудники отиту проникають до місця ураження через кров.

Основні збудники отиту у дитини – пневмококи, гемофільна паличка, стрептококи. У дітей молодшого віку захворювання нерідко викликано наявністю грамнегативної флори4.

При розвитку отиту у дитини спостерігається біль у вусі, значне підвищення температури тіла, пропасниця, зниження слуху. Може відчуватися закладеність, шум, автофонія. Саме на стадії появи даних симптомів найчастіше виявляється отит у дітей молодшого віку, адже пояснень своєму стану у малюків немає, і вони починають шукати їх у дорослих.

Перебіг отиту у дитини

Захворювання може протікати із різним рівнем складності. Спостерігається як легкий, так і тяжкий перебіг отитів. Як правило, захворювання протікає у три стадії:

  • катаральна стадія;
  • гнійна стадія;
  • репаративна стадія8.

На катаральній стадії дитина починає скаржитися на хворобливі відчуття у вусі, які спричинені стисканням рецепторів ексудатом. При цьому трохи підвищується температура тіла, проявляється кондуктивна приглухуватість. На наступній стадії відбувається інфікування середнього вуха, відбувається активне нагноєння, різко посилюється біль, температура тіла досягає фебрильних значень. Під час спостереження таких симптомів слід негайно звернутися до лікаря – самолікування ускладнених отитів неприпустимо. На репаративній стадії запальний процес уповільнюється, знижуються прояви болю, перфорації барабанної перетинки, що виникли, рубцюються9.

Лікування отиту у дітей

При лікуванні захворювань органів слуху у дитини використовуються як консервативні, так і сучасні методи. Для відновлення функцій слухової труби рекомендовано розвантажувальну терапію на всіх стадіях захворювання. Для усунення болю проводять топічну та системну терапію5. Враховуючи стадійність перебігу захворювань, рекомендується застосовувати індивідуальний підхід до призначення лікування при кожному конкретному випадку6.

Симптоматична терапія має на увазі використання нестероїдних протизапальних засобів і препаратів для місцевої терапії, до яких відносяться лідокаїн, що містять вушні краплі10. У більш серйозних випадках середнього та внутрішнього отиту застосовують антибактеріальні препарати. За найскладніших обставин може знадобитися хірургічне втручання.

Краплі ОТИПАКС рекомендовані до застосування для лікування отитів у дитини віком від 1 місяця7. У складі препарату присутня комбінація лідокаїну та феназону – речовин, що забезпечують оперативне усунення больових відчуттів та зняття запалень:

  • лідокаїн – відомий анестетик місцевої дії амідної групи;
  • феназон – речовина, що є похідним піразолону, має потужні протизапальні та анальгетичні властивості.

Розчин ОТИПАКС не всмоктується через шкіру, надає місцеву дію і дозволяє позбутися неприємних відчуттів вже протягом півгодини після закапування7.

У яких випадках рекомендовано прийом ОТИПАКС для дітей?

  • при гострому перебігу середнього отиту у дітей від 1 місяця;
  • при фліктенульозному (післягрипозному) отиті;
  • при баротравматичному отиті.

Відповідно до інструкції із застосування препарат ОТИПАКС закапують у хворе вухо по 4 краплі 2-3 рази на день7. Процедури проводять регулярно протягом терміну до 10 діб, після чого потрібна консультація лікаря отоларинголога для кореляції лікування.

Як застосовувати ОТИПАКС

Більшість дітей молодшого віку негативно сприймають різні лікувальні процедури, до яких можна віднести і введення крапель у вушний прохід. Для нівелювання неприємних відчуттів рекомендуємо нагріти флакон в долонях. Після підвищення температури рідини до показників температури тіла обережно відкрийте упаковку з дозатором, з’єднайте його з флаконом та зніміть захисний ковпачок. Закапувати вухо необхідно при вертикальному положенні флакона вниз крапельницею. Натисніть на неї, щоб одержати краплі. Після використання закрийте пляшку захисним ковпачком і заберіть у недоступне для дітей місце для зберігання.

Як зберігати ОТИПАКС

Препарат не вимагає дотримання спеціальних умов зберігання. Щільно закривайте флакон після використання, не допускайте потрапляння на нього прямого сонячного проміння, зберігайте при кімнатній температурі в недоступному для дітей місці.

Як придбати ОТИПАКС краплі для дітей

Вушні краплі ОТИПАКС продаються без рецепта. Ви можете замовити їх онлайн, оформивши доставку до будь-якого населеного пункту України. Оплата товару здійснюється банківською картою. Можлива післяплата (оплата при отриманні). Купуючи онлайн, ви отримуєте якісний препарат ОТИПАКС за доступною ціною.

 

Список літератури:

1. Є.П. Карпова, Л.І. Усеня Сучасний підхід до лікування гострого середнього отиту у дітей.

2. Карнєєва О.В., Поляков Д.П. Діагностична та лікувальна тактика при гострому середньому отиті відповідно до сучасних рекомендаційних документів.

3. Крюков А.І., Туровський А.В. Гострий середній отит, основні принципи лікування у сучасних умовах.

4. ОТИПАКС – інструкція із застосування.

5. Ю.К. Янов “Етіопатогенетична терапія гострих середніх отитів” стор.3-4, 8-10.

 

Otipax 045 20.12.21 

Автор статті:
Otitis

11 Травня 2023

Поняття оталгії як розпізнати та лікувати болісні відчуття у вухах?

Читати
Otitis

11 Травня 2023

Баротравматичний отит: що це таке та як діагностувати ушкодження

Читати
Otitis

30 Серпня 2022

Краплі при отиті – для чого потрібні

Читати
Otitis

2 Листопада 2021

Біль у вусі

Читати
Otitis

8 Червня 2021

Гострий середній отит (ГСО): Симптоми, діагностика та лікування

Читати
Otitis

12 Березня 2021

Як лікувати запалення вуха у дітей та дорослих без зайвого стресу

Читати
Otitis

12 Березня 2021

Отит зовнішнього вуха

Читати
Otitis

12 Березня 2021

Отит середнього вуха: Як подолати хворобу та уникнути ускладнень

Читати
Otitis

12 Березня 2021

Ліки від отиту: Як обрати протизапальні вушні краплі?

Читати
Otitis

11 Березня 2021

Запалення вуха: Як розпізнати отит та що з ним робити?

Читати
Otitis

23 Жовтня 2020

Дитячий отит: причини, симптоматика, лікування

Читати
Otitis

27 Квітня 2020

ОТИТ – не дамо болю жодного шансу

Читати
Otitis

27 Квітня 2020

Оригінальний лікарський засіб або генерик? Що дійсно працює

Читати
Otipax

ЗВОРОТНИЙ ЗВ’ЯЗОК

Поділіться вашими враженнями від застосування продукту – надішліть повідомлення
щодо якості чи небажаних явищ компанії-імпортеру.

Написати

Список літератури:

  • Лікування отиту практично. Науково-практичний журнал для лікарів “Медична рада”.
  • Г.М. Летіфов, Н.В. Бойко, І.В. Стагнієва, Ю.М. Лукашевич Ефективність вакцинопрофілактики пневмококової інфекції та динаміка захворюваності на гострий середній отит у дітей стр. 91.
  • Юдінцева М.С., Толмачова Є.А., Жучкова Т.В. Середній отит
  • Отипакс – інструкція із застосування
  • Otipax 044 20.12.21

Висновок зроблено на основі аналітичних даних інформаційно-аналітичної бази «Pharmxplorer», яка належить ТОВ «Проксіма Рісерч» – лікарський засіб Отипакс® компанії Biocodex (Франція) займає 1 (перше) місце в АТС 3 рівня S02D ІНШІ ЗАСОБИ, ЩО ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ В ОТОЛОГІЇ у натуральному (упак.) та грошовому вимірах (грн.) на території України (без урахування тимчасово окупованих територій) в динаміці за період з 2020 року по 1 півріччя 2021 року. Комбінація феназону з лідокаїном зумовлює синергічний знеболювальний/протизапальний ефект. Дія препарату (зменшення болісності барабанної перетинки та редукція запалення) розпочинається з 5-ї хвилини після закапування.

  1. При необхідності ОТИПАКС® можна застосовувати у період вагітності або годування груддю після консультації з лікарем. За даними публікації:
  2. Попович В.І. «Гострий середній отит: ефективний контроль болю», Журнал вушних, носових і горлових хвороб, №3, 2015
  3. Косаковський А.Л. «Лікування болю — пріоритетне завдання в терапії неускладненого гострого середнього отиту в дітей», «Сучасна педіатрія» №1(65)/2015.
  4. Косаковський А.Л. Юрочко Ф.Б. «Гострий Середній Отит. Що далі?» Медицина світу, 2016. 5. Карпова Е.П., Бурлакова К.Ю. «Воспалительные заболевания среднего уха у детей» Медицинский совет, Бронхопульминология и ЛОР, №9 2017

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням обов’язково ознайомтесь з інструкцією та проконсультуйтесь з лікарем.

Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Отипакс ® згідно наказу МОЗ України від 24.06.2019 № 1438. Р.П. № UA/5205/01/01, наказ МОЗ України від 24.11.2016 № 1275. Відпускається без рецепта. Зберігати у недоступному для дітей місці.

ТОВ «БІОКОДЕКС УКРАЇНА», пр. Степана Бандери, 28-А, Літера Г, Київ, Україна, 04073. Тел./факс: +38044 2377784

Виробник: «БІОКОДЕКС», Франція. Всі права захищені Ot 02 17.10.2019.

Виробник ОТИПАКС® французька компанія БІОКОДЕКС. Цей веб-сайт призначений для української аудиторії та підпорядковується правовим нормам, що діють в Україні © Copyright Biocodex 2022