Гострий середній отит (ГСО): Симптоми, діагностика та лікування

Середнє вухо – це порожнина за барабанною перетинкою, яка містить слухові кісточки, які передають звукові коливання на внутрішнє вухо. Інфекція середнього вуха часто виникає на тлі простуди [2, 1 ср 13]. Причиною ГСО може бути вірусна, вірусно-бактеріальна або бактеріальна інфекції. Найчастіше ГСО виникає на фоні гострої респіраторної вірусної інфекції (гострого вірусного риносинуситу) [1]. Це одна з найпоширеніших хвороб дитячого віку. Згідно зі статистикою, близько 75% дітей переносять це захворювання в дошкільному віці, а більшість з них у перші два роки свого життя [2, 3]

Прояви гострого отиту середнього вуха

Головна скарга пацієнтів з ГСО – це сильний одно- або двобічний вушний біль, який посилюється в положенні лежачи і викликає значний дискомфорт. Крім цього, можуть спостерігатися такі симптоми:

 • порушення слуху
 • підвищення температури тіла
 • витікання рідини з вуха
 • головний біль

У маленьких дітей, які ще не почали говорити або не можуть чітко сформулювати свої скарги, визначити гострий отит можна на підставі наступних ознак:

 • смикання вуха
 • підвищення температури тіла
 • проблеми з засинанням
 • частий плач
 • дратівливість
 • порушення реакції на звуки
 • зниження апетиту

Частий прояв інфекційного отиту у малюків – дратівливість і безсоння після перенесеної застуди.

Механізм розвитку гострого середнього отиту

ГСО часто виникає на тлі застуди, грипу або алергії [2 стр 3]. При цих захворюваннях порушується відтік рідини по слуховій (євстахієвій) трубі, яка з’єднує середнє вухо з носоглоткою. При набряку цих труб, рідина застоюється і стає сприятливим середовищем для розмноження бактерій і розвитку інфекції [1]. У маленьких дітей євстахієва труба розташована більш горизонтально, отже вона гірше справляється з відведенням рідини і її просвіт легше перекрити. Тому пік захворюваності припадає на вік від 6 до 18 місяців [4].

Фактори ризику гострого отиту

Найбільше до розвитку ГСО схильні діти від 6 місяців до 2 років через особливості анатомії і ще не сформовану імунну систему. Крім віку, існують і інші чинники ризику

 • Відвідування дитячого садка
  Тісні контакти в колективі сприяють поширенню респіраторних інфекцій.
 • Годування дитини з пляшечки
  Штучне вигодовування пов’язане з частішим проявом вушних інфекцій аніж при грудному вигодовуванні.
 • Сезонні фактори
  Найчастіше інфекційний отит розвивається взимку і восени. Люди з сезонною алергією мають вищий ризик розвитку запалення середнього вуха в період цвітіння рослин [2 стр 4]..
 • Якість повітря
  Куріння, в тому числі пасивне, а також погана якість повітря можуть підвищувати ризик розвитку отиту [2 стр 5].

Діагностика та лікування гострого отиту

Для того, щоб поставити діагноз, лікарю необхідно зібрати скарги пацієнта і провести огляд. Для цього зазвичай використовують отоскоп – інструмент, завдяки якому можна оглянути зовнішній слуховий хід та барабанну перетинку. При наявності сумнівів або підозрі на розвиток ускладнень, доктор може призначити додаткові діагностичні процедури.
Лікування ГСО направлене на боротьбу з причиною інфекції і усунення симптомів, в першу чергу – вушного болю. Оскільки головними збудниками виступають саме бактерії (пневмокок, мораксела або гемофільна паличка), лікарі часто призначають антибіотики.

Антибіотики

Незважаючи на переважно бактеріальну природу ГСО, в деяких випадках вона може пройти самостійно і без застосування протимікробних препаратів. Лікар може відкласти прийом антибіотиків у дитини:

 • віком від 6 до 23 місяців з ліво- або правобічним середнім отитом (незначний біль тільки в одному вусі), що триває менше 48 годин, і температурою тіла нижче 39 °C
 • від 2-х років з одно- або двобічним гострим середнім отитом з незначним вушним болем, що триває менше 48 годин, і температурою тіла до 39 °C

Рішення про те, чи варто приймати антибіотик і який саме, повинен приймати лікар індивідуально для кожного пацієнта на підставі співвідношення потенційної користі та ризиків.

Знеболювання

Краплі Отипакс - ефективний засіб для лікування гострого отиту у дітей
Лікар також може запропонувати препарати, що зменшують біль у вусі. Це можуть бути:

 • Протизапальні засоби, наприклад парацетамол чи ібупрофен. Аспірин небажано давати дітям і підліткам з грипоподібними симптомами через ризик розвитку серйозної побічної реакції – синдрому Рея
 • Знеболюючі вушні краплі з анестетиком можуть допомогти швидко зменшити біль при отиті, коли барабанна перетинка непошкоджена.

Вушний біль – головна причина зниження якості життя пацієнтів з ГСО. Антибактеріальні та протизапальні препарати далеко не відразу приносять відчутне полегшення, тому існує потреба в «невідкладній допомозі».
Отипакс – французькі вушні краплі, які, завдяки комбінації місцевого анестетика і протизапального засобу, вже через 5 хвилин після застосування знижують біль, а через 15-30 хвилин – практично повністю його усувають. Препарат можна використовувати починаючи з 1 місяця.

Резюме

Таким чином, гострий отит середнього вуха – розповсюджена хвороба дитячого віку, яка може зустрічатися і у дорослих. Найбільш схильні до розвитку вушної інфекції діти в перші 2 роки життя. Діагноз встановлюється лікарем на підставі типових скарг і огляду вуха спеціальним приладом – отоскопом. Лікування полягає в протимікробної терапії та знеболенні.

Список літератури:

 1. УНІФІКОВАНИЙ КЛІНІЧНИЙ ПРОТОКОЛ ПЕРВИННОЇ, ВТОРИННОЇ (СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ) ТА ТРЕТИННОЇ (ВИСОКОСПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ) МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ: ГОСТРИЙ СЕРЕДНІЙ ОТИТ 2020
 2. Mayo Clinic. Ear infection (middle ear)
  https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ear-infections/symptoms-causes/syc-20351616
 3. Ф.Б. Юрочко, Д.Б. Копанська. Гострий середній отит у дітей віком до 2 років: найскладніший – у найменших. Дитячий лікар 2 2019. Сторінки: 25-30
Знайдіть в аптеці

Вгамуйте отит!

Купити
text-7